Franchising

Franchising Nedir ?

Sözleşmeye dayalı, direkt bütünleşmiş bir pazarlama sistemidir. Bu sistemde know-how ve markanın imtiyaz hakkı sahibi, belirli süre, koşul ve sınırları kapsayan anlaşmayla bağımsız yatırımcılara sistemini, markasını ve know-how'ını kullandırır.

Franchise giriş bedeli (franchise fee)

Franchise alanı sisteme girmek için franchise verene ödediği başlangıç bedelidir.

Franchise kullanım bedeli (royalty)

Alanın işletme süresince sistemi ve markayı kullanması karşılığında periyodik olarak franchise verene ödediği gerçekleşen ciro üzerinden veya hasılata göre belirlenen bedeldir.

Franchising Sisteminin Yararları Nelerdir ?

Daha önce denenmiş, başarısı kanıtlanmış ve tanınmış bir marka ile birlikte, ulusal veya uluslararası standarda ve kaliteye sahip olunmaktadır.

Eğitim hizmetleri ve uzman personel desteği sağlanmaktadır.

Ticari, idari ve personel konularında sağlanan destekle, başarı şansı arttırılmaktadır. Bayilik veren firmanın araştırma ve geliştirme çalışmalarından yararlanılmaktadır.

Ulusal ve uluslar arası pazarlama ve tanıtım çalışmaları bayilik veren firma tarafından yapıldığı için, reklam ve tanıtım giderlerinden tasarruf sağlanmaktadır.

Franchising sistemi, girişimcinin yalnızlığını ortadan kaldırarak, kendi işini kurmanın getirdiği riskleri azaltmaktadır. İşletmeler için standart yönetim, muhasebe, satış ve stoklama fonksiyonları mümkün olmaktadır.


  • facebook
Bu sitenin tüm hakları saklıdır. © 2013 . SPAGETTI ICE CREAM.
SPAGETTI ICE CREAM SPAGETTI ICE CREAM SPAGETTI ICE CREAM